Összes oldalmegjelenítés

2011. szeptember 16., péntek

ILLATOS MACSKAMENTA


A CICÁK SZERENCSÉJE
Az illatos macskamenta, latin nevén Nepeta cataria, az árvacsalánfélék családjába tartozó, évelő növény. Európában honos, legfőbb jellegzetessége az illata, amit csak nehezen lehet meghatározni, mert egyrészt hihetetlenül csábító, másrészt viszont kellemetlen. Kicsit olyan az illata, mint a terpentinben tárolt citromfűnek, olyan, mint annak a boltnak, ahol egyszerre árulnak gyógynövényeket és falfestékeket. A macskák azonban imádják az illatos macskamentát, számukra ez jelenti a fényűző parfümöt, a legédesebb örömöt, ez a növény a macskák legális kábítószere.
Valószínű, hogy az illatos macskamentát először az egyiptomiak adták macskáiknak. Óriási tisztelettel viseltettek a cicák iránt, és feltételezik, hogy az ókori Egyiptom lakóinak nemcsak a macskák közel-keleti elterjedése volt köszönhető, hanem a macskamentáról szóló információk átadása is.
Önfeledt hempergőzés
Az illatos macskamentában található illóolajok illata állítólag sokban emlékeztet a macska feromonok illatára, és ez magyarázza, miért képesek a cicák “méltóságukat és hírnevüket is sutba dobni”, csak hogy önfeledten meghempergőzzenek a macskamenta bokrokban. Ahogy a macskamenta magához vonzza a cicákat, ugyanolyan erővel taszítja az egereket és patkányokat, illetve állítólag a szúnyogokat és a svábbogarakat is. Valószínűleg ezzel is magyarázható, hogy az emberek régebben macskamenta bokrokat ültettek a házaik köré.
Fontos mézhozó növény. A népi bölcsesség szerint szerencsét hoz a házba, illetve erősíti a barátságot az emberek, valamint az emberek és az állatok között (főleg az ember–macska kapcsolatban).
Egy szó, mint száz, az illatos macskamenta termesztése rengeteg előnnyel jár. Ne féltse a macskáját, mert a macskamenta nem okoz függőséget, és hosszan tartó használata sem jár semmilyen negatív mellékhatással. Termesztését illetően egyáltalán nem igényes, kedveli a homokos talajt, a napsütötte területeket, és megkívánja az elvirágzása utáni rendszeres metszéseket. A kertben nagyon szépen megmarad, ha kezdetben sikerül megóvni a cicák támadásaitól.
Később – a macskák legnagyobb örömére – szépen teret hódít magának, sűrű, térdig érő bokrokba fejlődik, amelyek fehér, rózsaszín, kék, lila vagy pirosas virágokkal virágoznak, a bokor fajtájától függően.
Stressz, fejfájás, alvászavar
A gyógynövénygyűjtők a bokor fiatal leveleit vagy az egész virágzó szárat gyűjtik be, bármikor a növény vegetációs ideje alatt. A macskamentából főzött tea vagy a friss levelek rágcsálása nyugtatja az idegrendszert, enyhe szedatívumként jótékonyan hat a stresszel szemben, segítséget nyújt nehéz elalvás és fejfájás esetén. Régebben az elmezavar és a hisztéria elleni biztos szernek tartották. Kellemes íze és enyhe hatása miatt gyermekeknél is “bevethető” nyugtatószer, képes helyettesíteni a macskagyökeret.
Fertőtlenítő tulajdonságainak köszönhetően kiválóan alkalmazható a megfázás kezelésében. C-vitamint tartalmaz, segít az orrdugulás megszüntetésében, elősegíti az izzadást, és csillapítja a lázat. Torokgyulladás esetén régen toroköblögetőként használták. Segíthet emésztési problémákban, ingerlékeny gyomor, felfújódás és kólika fellépésekor is. Ilyenkor ugyancsak bátran adható kis gyermekeknek, sőt hasfájós csecsemőkön is segít, ha a kismama macskamentából főzött teát iszogat. Emellett helyreállíthatja a rendszertelen menstruációs ciklust, és növeli a teherbe esés esélyét. A frissen szedett növény gyógyítja a vágott sebeket. Bizonyított tény, hogy érzéstelenítő, reumaellenes hatású, valamint csillapítja az izomfájdalmat, az ízületi és a fogfájást.
Valaha, amikor a ma ismert élvezeti teákat még nem ismerték, az emberek előszeretettel iszogattak macskamenta teát. Nyíltan élvezték a növény nyugtató, lazító hatásait. Akik el akartak menekülni a való élet kínjai elől, szárított macskamenta levelet szívtak. A macskamenta cigarettaként való füstölése ugyanis enyhén hallucinogén hatású, kicsit emlékeztet a gyenge LSD vagy marihuána hatásaira (bár e tekintetben a vélemények igencsak eltérőek), amelyekkel a múlt század hatvanas éveiben élő hippik szívesen kísérleteztek. A növény mindmáig szerepel azon az amerikai listán, amelyen a “hallucinogén gyanús” növényeket tartják számon.
Saláták dísze is lehet
Az illatos macskamentát a konyhában is felhasználhatjuk: az apróra vágott, virágzó növényszárakkal különböző töltött húsokat ízesíthetünk, virágaival pedig gyönyörűen díszíthetjük a salátákat.
Egyértelműen a boldog és gondtalan élet növénye, örömöt hoz, és megszünteti a fájdalmat. Ha megszagoljuk, felvillanyoz, ha megkóstoljuk, megnyugtat. Olykor-olykor példát vehetnénk az életművész cicákról, és időnként meghempergőzhetnénk a pázsiton. Akár a macskamenta hatása alatt, akár nélküle...
Tereza Viktorová

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése